HTML

Más olvasatban

Itt benézhetsz a hírek mögé. Néhány dolog egyáltalán nem is úgy van, ahogy látszik. Legalábbis van más értelmezése is, mint amit a médiából a hírrel kapsz. Azért ne vegyél mindent komolyan.

Címkék

angolok (1) bp (1) hírek (1) korán (1) muszlim (1) olaj (1) természet (1) vallás (1) Címkefelhő

Angolságok - terület

2011.06.14. 13:28 :: másolvasat

Nézzétek el nekem, hogy nem egy történeti áttekintéssel kezdem az egészet. Ha valaki teljes rendszerben akarja látni, netán meg is szeretné érteni az angolokat, azokat csókoltatom. :-)

Terület:

Na hát akkor itt álljunk is meg mindjárt, és próbáljuk meg definiálni miről is beszélünk. Megszoktuk, ha van egy ország, akkor ahhoz van egy hozzátartozó terület, normálisabb országoknál határok, határviták. Ez az angoloknál nem ilyen egyszerű. Vegyük csak sorjában:

Az Egyesült Királyság területe a következő részekből áll Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország. Mindegyikre úgy hivatkozunk, mint ország. Vagyis egy ország, ami országokból áll (nem államokból). A világon egyedülálló, természetesen. Viszont Nagy Britannia csak Skócia, Wales és Angliából áll össze. Tehát egy angol számára az Egyesült Királyság és a Nagy Britannia 2 különböző dolgot jelent. Az angoloknál különben sem tudhatod, mire gondol,a mikor mond valamit. :-) Még egy megjegyzés Angliával kapcsolatban. Amit mi Angliának hívunk, azt ők úgy írják England, viszont ők is ismerik azt a szót, hogy Anglia, az viszont egy korábbi angolszász királyság volt kelet-közép angliai területen. Ebből mára annyi maradt, hogy Kelet-Angliának nevezik a 3 megyéből, Norfolk és Suffolk és Cambridgeshire-ból álló részt. (Vagyis nincs már Közép- és Dél-Anglia, mint régen, csak Kelet.) Sajátságos? Angolokról beszélünk.

További területek:

- A koronagyarmatok: Jersey, Guernsey valamint a Man sziget. Ezek a szigetek nem részei Nagy Britanniának, viszont a rajtuk élő emberek brit állampolgárok. (Most olyan egyéb angol nyalánkságokra nem térünk ki, hogy a Man szigeten van ÁFA a többin nincs...)

- Tengerentúli brit területek. (csak így egyszerűen). Az Egyesült Királyság tengerentúli területei. Amik természetesen nem részei sem az Egyesült Királyságnak sem Nagy Britanniának. 14 ilyen területről beszélünk: Anguilla, Gibraltár, Bermuda, Cayman szigetek, Falkland szigetek, Brit Antarktisz, Brit Indiai Óceani szigetek, Brit Virgin szigetek, Montserrat, Pitcairn szigetek, Szent Helena és Tristan de Cunha, Déli-Georgia és Déli-Sandwich szigetek, Akrotiri és Dhekelia Független Terület (fogadjunk, hogy életedben nem hallottad még... Cipruson van.), Turks- és Caicos-szigetek. Államfőjük II. Erzsébet királynő. Micsoda meglepetés.... 

- Brit Nemzetközösség. Na ez is egy hihetetlen eredeti angol hülyeség. A volt gyarmati birodalom országai (plusz még kettő) által létrehozott szervezet. Élén pedig megelepetésszerűen II. Erzsébet. Jelenleg 54 ország a tagja, (miután Fidzsit kizárták). Helyhiány miatt csak néhányat sorolok fel: Canada, Ausztrália, Új-Zéland, Egyesült Királyság (most már tudod, mit jelent), Dél-Afrika, India, Nigéria, Gána, Kamerun, Bahamák, Pakisztán, és így tovább.

Egyéb érdekesség: Nagy Britannia az Európai Únió része, de nem tartozik bele az ún. schengeni határokba.

Szóval ha megkérdezed tőlem a területét, ne csodálkozz, hogy visszakérdezek. :-)

Szólj hozzá!

Címkék: angolok

A bejegyzés trackback címe:

https://masolvasat.blog.hu/api/trackback/id/tr342983043

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása